Játékos informatika

A logika nem más, mint a helyes következtetés tudománya. Erre mindenkinek szüksége van, és a logikus gondolkodás fejlesztése nem csak a matematikai teljesítmény javulását hozhatja magával, de más tantárgyak tanulását is megkönnyíti. A logikai foglalkozások fő célkitűzései között szerepel a gyermekek értelmi képességének fejlesztése, a tehetséggondozás, a szabadidő igényes, tartalmas eltöltése, a társas élet, a szociabilitás erősítése, a rendszeres megmérettetés, versenyzés. A logikus gondolkodásra nevelés fejleszti a tanulók modellalkotó tevékenységét, kialakítja a megfogalmazott összefüggések, hipotézisek bizonyításának igényét, megmutatja a matematika hasznosságát, belső szépségét, az emberi kultúrában betöltött szerepét, fejleszti a térbeli tájékozódást és az esztétikai érzéket. A logikai játékok jól használhatók a konfliktushelyzet kezelésénél, a gyermekek között zajló folyamatokban, amelyben érdekek, értékek, nézetek, szándékok kerülnek egymással szembe nyílt – tevékenységekben is megnyilvánuló – vagy rejtett – tudati, érzelmi szint – formájában. Segítenek a közösségi normarendszer értékrendjének, és ezzel összefüggésben a személyiség kibontakoztatásában harmonikus fejlődésének optimális fejlesztéséhez, miközben magatartásuk, a környezetükhöz való viszonyuk harmonikussá válik. A nevelési cél, hogy biztonságos, derűs légkörben egyéni képességeiknek megfelelően fejlesszük a gyermekeket az életkoruknak legmegfelelőbb eszközzel, a játékkal. Emellett konkrét cél, hogy az alapoktatás befejezésével a gyermekek legyenek életkoruknak megfelelően önállóak, magabiztosak, legyenek képesek gondolataikat érthetően közölni, tudjanak a közösség elvárásaihoz megfelelően alkalmazkodni, érzelmeiket szocializált formában kifejezésre juttatni. Legyenek derűsek, bizakodóak, egymást elfogadóak.  A játék gyakori alkalmazásán keresztül fejlődik a gondolkodása, képes lesz tervezni, stratégiát kialakítani, kritikusan gondolkodni. Nekünk, felnőtteknek az a feladatunk, hogy ezeket a helyzeteket segítsük, a veszteség miatti rossz érzést elűzzük, a győzelmet pedig együtt ünnepeljük.

A mai digitális világban vitathatatlanul komoly szerepe van az informatika tanításnak abban, hogy a fiatalok a társadalom hasznos tagjaivá váljanak, és sikeres, elégedett életet éljenek. Nemcsak arról van azonban szó, hogy olyan tartalmakat közvetítsünk a tanulók felé, amelyeket később fel tudnak használni, hanem egy olyan gondolkodásmód kialakítására kell törekedni, amely időtálló az állandó változásokkal szemben, és amelyet az élet különböző területein hasznosítani tudnak.

Célkitűzéseink:
- a tanulók információs- és játékkultúrájának megalapozása, fejlesztése;
- az ember-gép kommunikáció előkészítése;
- a számítógéppel, mint az információkezelés legelterjedtebb eszközével való ismerkedés;
- a számítógép használata, a számítógépes technika lehetőségeinek bemutatása;
- ismerkedés a különböző felhasználói- és játékprogramokkal és használatukkal;
- szöveg, dallam, rajz, grafika készítése, megjelenítése;
- az információtechnikai eszközök, az elektronikus játékok kezeléséhez szükséges legalapvetőbb ismeretek játékos tanítása;

Elvárás, hogy az informatikaórákon megszerzett tudást, gondolkodásmódot, szemléletet a diákok automatikusan alkalmazzák az informatika tantárgy környezetén kívül is.

fantáziaműhely

A kreativitás fejlesztése: önbizalom fejlesztése. A gyermek ötleteit, erőfeszítéseit méltányoljuk. Időt és teret hagyunk a kreativitásának. A másképp gondolkodás elfogadása a műhelytevékenységek során egy alap, mert jó dolog új utakon járni, felderíteni, kutakodni. A műhelymunka bátorít. Engedi a gyerekeket, hogy tapasztaljanak, szabadon alkossanak. Más ötletekkel való megismertetés új dimenziókat nyit. Erősíti a tiszteletet önmagunk és mások munkája iránt. Engedélyt ad a képzelet szabad szárnyalásához. Újszerű gondolkodásra biztat, személyes alkotói utak bejárására bátorít.

A légkörben, amit biztosít a műhelymunka, a képzőművészetben használatos technikai ismeretek átadásában, a sokszínű feladatkörök bevezetésében a különböző képzőművészeti kifejezőeszközökkel,  a gyerekek segítséget, kapaszkodót kapnak az önkifejezéshez, az egyéniség megmutatkozásához, a világképük gazdagításához,  formálódik a tehetséges gyerekek értékvilága. Az alkotótevékenység adta sikerélménnyel, az énkép alakítására, az érzelmi intelligencia fejlesztésére esik a hangsúly.

Freund Tamás agykutató professzor azt mondja, hogy a középiskolás korú gyermekeket azért kellene művészeti ismeretekkel elhalmozni, mert az agyban ezek révén épülnek ki azok a csatornák, kommunikációs rendszerek, amelyeket később bármilyen területen tevékenykedve, alkotó emberként használunk. Az alkotóműhelyben való tevékenység a hétköznapi élet által megkövetelt kommunikációra, ezen belül is a vizuális kommunikáció nyelvének megismertetésére, gyakorlati alkalmazására helyezi a hangsúlyt, biztosítja az ízlés fejlesztését, a vizuális képzetkincs bővítését, ugyanakkor lehetővé teszi a gyermekek számára a látható, tapintható tárgyi valóságban, és a képi világban  való eligazodást, hozzásegíti élményeik, tapasztalataik, fantáziaviláguk kifejezéséhez. Pályazatokon, tárlatokon való részvétellel pedig  kialakul a gyerekekben  egy egészséges versenyszellem.A fantázia műhely tevékenységei során  történő esztétikai élmények átélésével, az alkotókedv, az  alkotás örömének biztosítása az alap. Olyan  tevékenység megszervezése történik, melyek a gyerekek teljesítőképességének megfelelnek, sikerorientáltak, és életkoruknak megfelelő erőfeszítést igényelnek.Gondolatban és érzelemben gazdag tevékenységek által a világ érzéki - tapasztalati birtokbavételére nevel, amely értékközvetítő, értékteremtő, személyiségformáló, a kultúra érékeit becsülő, környezettudatos magatartáshoz vezet.Lehetőség nyílik a tevékenységek folyamán, hogy a gondolat kifejezésére, a képzelet, és a fantázia fejlesztésére a gyerekek igénybe vegyék a tetszőleges, vagy megadott témában való rajzolás, festés, mintázás, tervezés, modellezés, szerkezeti rajzok elkészítésének, a képírás, a vizuális jelek, jelrendszerek (ábrák, sémák, jelek) az ábrázoló technikák, műfajok lehetőségeit.