fotóműhely
Ez az alkotóműhely azokat a fiatalokat szólítja meg, akik a vizuális művészet kreatív sokoldalúságával szívesen dolgoznának a kép adta lehetőségekkel, akik szívesen fejeznék ki gondolataikat, érzelmeiket képekben.
Ha úgy érzed, hogy másképp látsz, mint a többiek, ha sokszor könnyebb egy képben megmutatni egy világot, gondolatot, érzelmet, mint szavakban, ha szívesen játszadozol a fény-árnyék lehetőségeivel, vagy egyszerűen öröm számodra megörökíteni kreatívan egy pillanatot, egy ritmust, egy újszerű nézőpontot, akkor ez a műhely téged hív.
Itt lehetőséged van egy jó csapattal kirándulni, és együtt csodálni a hajnali fényeket, vagy ködös tájat. A természet megismételhetetlen szépségeit könnyebb észrevenni, ha objektíven keresztül szemlélsz. Ha már látod a szépséget, akkor óvni is fogod.
Játékos informatika
A logika nem más, mint a helyes következtetés tudománya. Erre mindenkinek szüksége van, és a logikus gondolkodás fejlesztése nem csak a matematikai teljesítmény javulását hozhatja magával, de más tantárgyak tanulását is megkönnyíti. A logikai foglalkozások fő célkitűzései között szerepel a gyermekek értelmi képességének fejlesztése, a tehetséggondozás, a szabadidő igényes, tartalmas eltöltése, a társas élet, a szociabilitás erősítése, a rendszeres megmérettetés, versenyzés. A logikus gondolkodásra nevelés fejleszti a tanulók modellalkotó tevékenységét, kialakítja a megfogalmazott összefüggések, hipotézisek bizonyításának igényét, megmutatja a matematika hasznosságát, belső szépségét, az emberi kultúrában betöltött szerepét, fejleszti a térbeli tájékozódást és az esztétikai érzéket. A logikai játékok jól használhatók a konfliktushelyzet kezelésénél, a gyermekek között zajló folyamatokban, amelyben érdekek, értékek, nézetek, szándékok kerülnek egymással szembe nyílt – tevékenységekben is megnyilvánuló – vagy rejtett – tudati, érzelmi szint – formájában. Segítenek a közösségi normarendszer értékrendjének, és ezzel összefüggésben a személyiség kibontakoztatásában harmonikus fejlődésének optimális fejlesztéséhez, miközben magatartásuk, a környezetükhöz való viszonyuk harmonikussá válik. A nevelési cél, hogy biztonságos, derűs légkörben egyéni képességeiknek megfelelően fejlesszük a gyermekeket az életkoruknak legmegfelelőbb eszközzel, a játékkal. Emellett konkrét cél, hogy az alapoktatás befejezésével a gyermekek legyenek életkoruknak megfelelően önállóak, magabiztosak, legyenek képesek gondolataikat érthetően közölni, tudjanak a közösség elvárásaihoz megfelelően alkalmazkodni, érzelmeiket szocializált formában kifejezésre juttatni. Legyenek derűsek, bizakodóak, egymást elfogadóak. A játék gyakori alkalmazásán keresztül fejlődik a gondolkodása, képes lesz tervezni, stratégiát kialakítani, kritikusan gondolkodni. Nekünk, felnőtteknek az a feladatunk, hogy ezeket a helyzeteket segítsük, a veszteség miatti rossz érzést elűzzük, a győzelmet pedig együtt ünnepeljük.
A mai digitális világban vitathatatlanul komoly szerepe van az informatika tanításnak abban, hogy a fiatalok a társadalom hasznos tagjaivá váljanak, és sikeres, elégedett életet éljenek. Nemcsak arról van azonban szó, hogy olyan tartalmakat közvetítsünk a tanulók felé, amelyeket később fel tudnak használni, hanem egy olyan gondolkodásmód kialakítására kell törekedni, amely időtálló az állandó változásokkal szemben, és amelyet az élet különböző területein hasznosítani tudnak.
Célkitűzéseink:
- a tanulók információs- és játékkultúrájának megalapozása, fejlesztése;
- az ember-gép kommunikáció előkészítése;
- a számítógéppel, mint az információkezelés legelterjedtebb eszközével való ismerkedés;
- a számítógép használata, a számítógépes technika lehetőségeinek bemutatása;
- ismerkedés a különböző felhasználói- és játékprogramokkal és használatukkal;
- szöveg, dallam, rajz, grafika készítése, megjelenítése;
- az információtechnikai eszközök, az elektronikus játékok kezeléséhez szükséges legalapvetőbb ismeretek játékos tanítása;
Elvárás, hogy az informatikaórákon megszerzett tudást, gondolkodásmódot, szemléletet a diákok automatikusan alkalmazzák az informatika tantárgy környezetén kívül is.
fantáziaműhely
A kreativitás fejlesztése: önbizalom fejlesztése. A gyermek ötleteit, erőfeszítéseit méltányoljuk. Időt és teret hagyunk a kreativitásának. A másképp gondolkodás elfogadása a műhelytevékenységek során egy alap, mert jó dolog új utakon járni, felderíteni, kutakodni. A műhelymunka bátorít. Engedi a gyerekeket, hogy tapasztaljanak, szabadon alkossanak. Más ötletekkel való megismertetés új dimenziókat nyit. Erősíti a tiszteletet önmagunk és mások munkája iránt. Engedélyt ad a képzelet szabad szárnyalásához. Újszerű gondolkodásra biztat, személyes alkotói utak bejárására bátorít.
A légkörben, amit biztosít a műhelymunka, a képzőművészetben használatos technikai ismeretek átadásában, a sokszínű feladatkörök bevezetésében a különböző képzőművészeti kifejezőeszközökkel, a gyerekek segítséget, kapaszkodót kapnak az önkifejezéshez, az egyéniség megmutatkozásához, a világképük gazdagításához, formálódik a tehetséges gyerekek értékvilága. Az alkotótevékenység adta sikerélménnyel, az énkép alakítására, az érzelmi intelligencia fejlesztésére esik a hangsúly.
Freund Tamás agykutató professzor azt mondja, hogy a középiskolás korú gyermekeket azért kellene művészeti ismeretekkel elhalmozni, mert az agyban ezek révén épülnek ki azok a csatornák, kommunikációs rendszerek, amelyeket később bármilyen területen tevékenykedve, alkotó emberként használunk. Az alkotóműhelyben való tevékenység a hétköznapi élet által megkövetelt kommunikációra, ezen belül is a vizuális kommunikáció nyelvének megismertetésére, gyakorlati alkalmazására helyezi a hangsúlyt, biztosítja az ízlés fejlesztését, a vizuális képzetkincs bővítését, ugyanakkor lehetővé teszi a gyermekek számára a látható, tapintható tárgyi valóságban, és a képi világban való eligazodást, hozzásegíti élményeik, tapasztalataik, fantáziaviláguk kifejezéséhez. Pályazatokon, tárlatokon való részvétellel pedig kialakul a gyerekekben egy egészséges versenyszellem.A fantázia műhely tevékenységei során történő esztétikai élmények átélésével, az alkotókedv, az alkotás örömének biztosítása az alap. Olyan tevékenység megszervezése történik, melyek a gyerekek teljesítőképességének megfelelnek, sikerorientáltak, és életkoruknak megfelelő erőfeszítést igényelnek.Gondolatban és érzelemben gazdag tevékenységek által a világ érzéki - tapasztalati birtokbavételére nevel, amely értékközvetítő, értékteremtő, személyiségformáló, a kultúra érékeit becsülő, környezettudatos magatartáshoz vezet.Lehetőség nyílik a tevékenységek folyamán, hogy a gondolat kifejezésére, a képzelet, és a fantázia fejlesztésére a gyerekek igénybe vegyék a tetszőleges, vagy megadott témában való rajzolás, festés, mintázás, tervezés, modellezés, szerkezeti rajzok elkészítésének, a képírás, a vizuális jelek, jelrendszerek (ábrák, sémák, jelek) az ábrázoló technikák, műfajok lehetőségeit.
néptánc
A különböző szinten megtartott foglalkozásokra korosztályonként jelentkezhetnek az érdeklődők. A legkisebbekkel, kb. 8 éves korig, kezdő szinten foglalkozunk, eleinte főleg gyermekjátékokat és játékos táncokat tanítunk nekik. A közepesek (8-11 évesek) elsősorban a helyi, felcsíki és gyimesi táncokat tanulják, heti egy órában. A kör keretén belül nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a csoportok tagjai számára a néptánc mindig élmény legyen.
A haladó táncosok a Gyermekek Háza Borsika néptánccsoportjában folytathatják tevékenységüket, heti másfél órás foglalkozás keretén belül. Ők 12 és 17 év közötti tanulók, akik számára a tánccsoport egy meghatározó közösség. Arra törekszünk, hogy a népi hagyomány és ezen belül a néptánc, népdal, népzene, a szokások és a népviselet az életük részévé, az önkifejezés formájává váljon. A haladó csoporttal évente több fesztiválon, tánctáborokban veszünk részt, különböző műsorokon lépünk fel hazánkban és külföldön egyaránt. Továbbá megszervezünk egy több napos edzőtábort, valamint a Borsika farsangi bált. Az együttes repertoárjában főleg az erdélyi és moldvai magyar kisebbség táncai, dalai és zenéje szerepelnek.
kézműves foglalkozások - népi játékok
A népi gyermekjáték- és kézműves körre évente több száz- főként elemista, valamint óvodás gyermek jár. Az ünnepek, jeles napok hagyományvilágát követve szerveződnek a tevékenységek. A gyermekek a természetes anyagok használatával, a népi kismesterségek megismerésével, az ősi kézműves technikák elsajátításával, a népi gyermekjátékok játszása közben alakítják viszonyukat az élethez. A hagyományátörökítő foglalkozások, nyári kézműves- és néptánc táborok, népi játszóházak összekapcsolják a múlttal, segítenek kiigazodni a jelenben, valamint környezetük lélekkel áthatott formálásában. Ezek a szabadidős tevékenységek, majd felnőtté válásukban segítik, hogy közösségükben teljes értékű emberként bontakozzanak ki.
tájfutás
A tájékozódási futás (tájfutás) egy olyan futósport, ahol a versenyzőnek térkép és iránytű (tájoló) segítségével a térképen feltüntetett ellenőrzőpontokkal kijelölt pályán, a pontokat többnyire előirt sorrendben érintve, a legrövidebb idő alatt kell végigfutni. A versenyző az ellenőrző pontok között maga választja meg az útvonalat.
Ez a sport űzhető télen is sítalpon, többnyire a természetben zajlik, biztosítva egy egészséges életmódot és a tájékozódási készség fejlesztését.
alpesi sí
„A lappok síma faléczeket, melyeket „aandrer-nek“ hívnak, kötnek talpuk alá s madárnál is sebesebben iramlanak a havon és hegyeken át.“
Historia Norwegiae 1200
„Semmi sem aczélosítja jobban az izmokat, semmi sem teszi hajlékonyabbá, ruganyosabbá a testet, semmi sem képesíthet nagyobb ügyességre, körültekintésre, semmi sem szilárdíthatja inkább akaratunkat és semmi sem teheti frissebbé lelkületünket, a lábszánkózásnál."
Dr. Nansen Fridtjof 1801
repülőmodellezés / robotika
Érdekel a repülés technikája? Szeretsz barkácsolni? Szeretnéd fejleszteni műszaki ismereteidet? A repülőmodellezés egy olyan foglalkozás, amely egyidőben játék és tanulás, szórakozás és személyiség-formálás. Itt kitűnően fejlesztheted a kézügyességed, a kreativitásod, a műszaki érzéked, a megfigyelő és problémamegoldó képességed. Széleskörű tudást szerezhetsz a repülés fizikájából, anyag és szerkezet ismeretből. Megismerkedhetsz a motorok működési elvével, tanulhatsz elektromosságtant, rádiótechnikát. Ugyanakkor megízlelheted a csoportmunka és a siker örömét, de megtanulhatod a kudarc elviselését is.
Számodra a repülőmodellezés egy életre szóló hobbivá, vagy világszínvonalú teljesítmény-sporttá válhat, de meghatározhatja szakmai pályafutásodat is.
Váltsd valóra álmod, modellezz és repülj velünk!
A robotika kör tagjaként elsajátíthatjátok a programozás és az automata vezérlés alapjait, bevezetést nyertek az áramkörök, a mikro- számitógépek és az elektronikus érzékelők világába. Gyakorlati munkáitok során különféle áramköröket építhettek, egyszerű automata
vezérlőktől a robotokig.
Munkáitokkal versenyeken vehettek részt!
autómodellezés
1992-től működik, évi 80-90 gyerek iratkozik be a 9 csoportba, amelyek között vannak kezdő, haladó csoportok, valamint egy versenycsoport. Hetente egy kétórás foglalkozáson vehetnek részt a gyerekek, ahol megismerkedhetnek a modellezés, a rádiótávirányítású autómodellek világával, megtanulhatják miből épülnek fel, hogyan működnek, elsajátíthatják a különböző szerszámok, műszerek használatát, valamint olyan működési elveket, technikai megoldásokat, törvényszerűségeket, amelyek a valódi autók esetében is érvényesek (lengéscsillapítás, felfüggesztés, áttételek, akkumulátorok, elektro - és belsőégésű motorok stb.) Különböző méretarányú elektromos és robbanómotoros modelleket szerelünk, bontunk, építünk, javítunk és természetesen mindenkinek lehetősége van arra, hogy megtanulja vezetni ezeket a versenymodelleket. A legügyesebbek kerülnek be a versenycsoportba, ők képviselik különféle kategóriákban a Gyerekek Házát a megyeközti és országos versenyeken, ahol az utóbbi években jelentős sikereket értünk elelső, második és harmadik helyezések egyéni és csapatversenyben.
Aerobic
Az aerobic kör változatos programmal, játékkal, kihívást rejtő feladatokkal szórakoztatja – foglalkoztatja a gyerekeket, kihasználva a gimnasztika adta gazdag lehetőségeket.A kellemes légkör és a jó hangulat megteremtésében fontos szerep jut a zenének.Az aerobik nem más, mint zenés gimnasztika, mely alapvetően az állóképesség fejlesztését célozza, de párhuzamosan fejleszti az összes kondicionális képességet is, biztositva számos egézségmegőrző hatást.