A csíkszeredai Gyermekek Háza a romániai oktatási rendszer szerves része. Olyan oktatási és szolgáltatási erőforrás, amely arra hivatott, hogy a gyermekek és fiatalok kreatív és hasznos időtöltésének adjon lehetőséget és helyet. Ily módon hozzájárul a hazai oktatáspolitika egyik célkitűzésének megvalósításához, a szabad, harmonikus és kreatív egyéniség fejlesztéséhez. A Gyermekek Háza olyan oktatási intézmény, amely iskolán kívüli specifikus oktató-nevelő munkát folytat. Tevékenységei révén elmélyíti és kiegészíti a tanulók iskolai tudástárát és egyéni, sajátos kompetenciájukat fejleszti, kinek-kinek érdeklődési köre és adottságai mentén.

Célunk a nyitottság, és olyan jellegzetes, modern módszerek alkalmazása, amelyek révén a tevékenységeken részt vevő tanulók tudásuk és képességeik szerint felfedezhetik tehetségüket, illetve ízelítőt kaphatnak a pályaválasztásukat illetően. Ez az oktatási szolgáltatás szervezése és milyensége révén egyedi a román oktatási rendszerben. Emiatt versenyképességi előnyt is jelent. A tevékenységek alapvetően hozzájárulnak a kreativitás, a szépérzék és a művészetek iránti érzékenység fejlesztéséhez, a testmozgás és sport megkedveléséhez. Mindezek lehetővé teszik a tanulók versenyképességének kialakulását, ezáltal - alkotó energiájukat levezetendő az Oktatási Minisztérium versenykalendáriumában meghirdetett különböző versenyeken való szereplést is.

A szakirodalom szerint az énkép alakulása szempontjából az iskolán kívüli elfoglaltságok nagyobb szerepet töltenek be, mint az iskolán belülieknek. Az iskolán kívüli tevékenységek esetében inkább megvan a gyermekeknek az esélye arra, hogy az iskolai értékrendtől, a tanulmányi előmeneteltől függetlenül megmérettessenek valamely speciális képesség tekintetében vagy akár az iskolai teljesítménytől függetlenül találjanak elfogadásra egy közösségben. Éppen ezért tárt karokkal várjuk a gyermekeket és fiatalokat, hogy kibontakoztathassák tehetségüket. Ebből a perspektívából tekintve a befogadás, az integrálás is fontos helyet foglal el oktatási kínálatunkban. Nem zárkózunk el a sajátos nevelési és oktatási igényű vagy a sebezhető családból származó tanulóktól sem. Folyamatosan arra törekszünk, hogy a gyermekek a művészetek, a sport és a technológia vonzásába kerüljenek, és felszabadultan, jókedvvel tevékenykedjenek. Az iskolán kívül egy másik közösséghez való tartozás növelheti a társas biztonságot. További lehetőségek nyílnak előttük önmaguk kipróbálására olyan területeken is, amelyeket az iskola nem nyújt számukra.

A Csíkszeredai Gyermekek Házának kirendelt egységei is működnek, Balánbányán, Gyergyószentmiklóson és Maroshévízen. Összesen a négy helyen 1800 tanuló vesz részt a különböző körök tevékenységeiben.

Köreink: népi játékok, népzene, ének / hangszer, tájfutás, logikai játékok, elektronika, repülőmodellezés / robotika, autómodellezés, rajz / fotó, aerobik, állampolgársági nevelés, asztalitenisz, alpesi sí, népi tánc, fantázia műhely, hajómodellezés, ritmikus torna, turizmus / fotó, fotball, szobrászat, modern tánc.

A Gyermekek Háza eredményességét leginkább a versenyeken, fesztiválokon és kiállításokon való részvételekkel mérjük. Ezeket a tanügyi, illetve a szakszövetségek írják ki. Nagyon büszkék vagyunk a közösségünk kitűnő eredményeire. Vannak azonban olyan tevékenységek is, amelyeknek hasznosságát a nagy gyereklétszám bizonyítja.

„A népi gyermekjáték- és kézműves körre évente többszáz főként elemista, valamint óvodás gyermek jár. Az ünnepek, jeles napok hagyományvilágát követve szerveződnek a tevékenységek. A gyermekek a természetes anyagok felhasználatával, a népi kismesterségek megismerésével, az ősi kézműves technikák elsajátításával, a népi gyermekjátékok játszása közben alakítják viszonyukat az élethez. A hagyományátörökítő foglalkozások, a nyári kézműves és néptánc táborok, népi játszóházak összekapcsolnak a múlttal, segítenek kiigazodni a jelenben, valamint környezetünk lélekkel áthatott formálásában. Ezek a szabadidős tevékenységek, majd felnőtté válásukban segítik tanítványainkat, hogy közösségükben teljes értékű emberként bontakozzanak ki.

(Ádám Katalin körvezető)

 

A társadalom, a szűkebb közösség számára nyereséget jelent a tehetség kibontakozása. Példaként áll két vallomás:

“Gyermekkorom egyik legmeghatározóbb helyszíne volt a Gyermekek Háza. Óvodás koromtól jártam rendszeresen néptáncra, sízni, kézművességre és furulyára, amelyek mai napig életem fontos elemei. Itt alakult ki a baráti köröm javarésze, innen van a legtöbb maradandó emlékem, amelyekből mostanság is táplálkozom. Hálás vagyok, hogy harmadik éve részese lehetek a tanári közösségnek. Öröm számomra, hogy tovább adhatom, mindazt, amit kaptam a népi kultúra terén. Feltöltenek a gyerekekkel való vidám közös éneklések, táncházak, kántálások…”

(Ádám Rebeka tanárnő)

 

„A Gyermekek Háza nagyon sokat jelent számomra, hiszen ez volt az első lépcsőfok, ami a pályafutásomat illeti. A tanár úr irányítása által elsajátíthattam a sízés alapjait, fortélyait, és ezáltal mélyebben megismerhettem egy olyan sportágat, amely rögtön elnyerte tetszésem, és amely köré most-már az életem is épül, illetve amelyhez már elért eredmények kapcsolódnak és számos további cél is fűz. Mindemellett ez idő alatt egy nagyon összetartó és motiváló csapat, mondhatni, egy kis család részese lehettem, akik társaságában mindig jó hangulatban teltek az edzések, és úgy vélem ez szintén hozzájárult a megfelelő fejlődésemhez. Összeségében úgy gondolom, hogy többek között első sorban a Gyermekek Házának köszönhetem a sízés iránti komolyabb elköteleződésem.”

(Szőke Hunor síbajnok, a Román síválogatott tagja)